technologie starych mistrzów

Pył węglowy?

Czy ma pan węgiel drzewny, do rysowania, ale zmielony?

– Co to jest?

– Kupowałem u was grafit w ołówku, w sztyfcie, ale tak samo ostatnio grafit w proszku. Teraz potrzebuję węgiel w proszku.

– Muszę popytać.

– OK. To kiedy mogę się spodziewać telefonu?

– Jutro.

Nie zadzwonił. Był piątek po południu. Wklepałem w Google: „młyn kulowy domowym sposobem”. Okazało się, że znalazło się od groma doradców, bo temat mielenia węgla drzewnego jest znany pasjonatom wytwarzania czarnego prochu. Jedni nawet przestrzegali, żeby uważać z mieleniem dużymi metalowymi kulami, bo pył węglowy może po prostu wybuchnąć od przypadkowej iskry.

Ostatecznie zrobiłem listę zakupów do własnej konstrukcji. Na najważniejsze ściany poszły wielkie, grubościenne, hydrauliczne złączki i dekle. Wzmocnienie połączeń zleciłem facetowi, który spawa plastikowe części karoserii samochodowych. Płaskownik zrobił za przaśną, ale solidną klamkę do otwierania dekla. Teraz można majstrować resztę.

Po wypalaniu z synem węgla do rysowania zostało nam sporo powykrzywianych kawałków. Wystarczyło dopalić jeszcze trochę i wsad węglowy czekał w kolejce do młyna.

Pozostały do wykombinowania kulki o różnej wielkości. Odwiedziny lokalnych mechaników i złomowisk, wygrzebywanie z łożysk i pyk, na stole w pracowni leży od groma kulek, kul i walców z porządnej stali. Teraz tylko kąpiel w benzynie, żeby się pozbyć smaru, i po wyschnięciu są gotowe do śmigania.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Niebezpiecznie toksyczna biel

Niebezpiecznie toksyczna biel ołowiowa była podstawowym składnikiem do urabiania białej farby u starych mistrzów. Jako farba jest półkryjąca, dlatego doskonale nadaje się nie tylko do

Więcej »

Wycior

Taki wycior jest cieńszy od tego, jakim się czyści kanał dymowy fajki. To tylko spleciony drut, ale potrafi przygotować kupione albo wypalone samodzielnie kawałki węgla

Więcej »

Tynk

Że o co chodzi z tym tynkiem? Że tynk na płycie cementowej, tynk na płycie HDF? Tak, takie daję czasem opisy na plecach obrazu… Została

Więcej »