Wacław Wantuch | Fotografia Aktu | Nude Photography

PLATINUM
Wacław Wantuch
Wydawnictwo Migavka sp.z o.o.
Warszawa 2016
ISBN 978-83-944274-1-2

Wacław Wantuch traktuje nagie ciało kobiety jak piękną formę. Szuka w nim geometrii i abstrakcyjnego kształtu. Choć jest wykształconym rzeźbiarzem to po mistrzowsku rzeźbi światłem, a nie dłutem.W efekcie akty Wantucha nie są prostokątnymi obrazami, ale trójwymiarowymi zachwytami nad pięknem ciała kobiety. Wantuch jest autorem ponad siedemdziesięciu wystaw i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku. W swojej domowej pracowni, w maleńkiej, podkrakowskiej wsi od wielu lat prowadzi słynne, elitarne warsztaty.

Migavka 6x7 Gallery


Akty
Wacław Wantuch
Wydawnictwo Bosz
Olszanica 2010
ISBN 978-83-7576-113-9

Akty Wacława Wantucha to rzeźby klasyczne, czarno-białe układanki pełne tłumionych emocji. Artysta, schowany za aparatem, udaje niewiniątko i prowokuje paraerotyczne pozy. Nie pozwala modelkom decydować o swoim ciele ani opowiadać własnych historyjek o jego pięknie. Wyklucza kokieterię. Jak każdy demiurg, ma swoją koncepcję. Zdjęcia są doskonałe przez nieomylne wybranie fragmentów nagiej kobiety, aby uzyskać zamierzony i od dawna przemyślany efekt. Ciało ma czasem prawo zaprezentować się w całości – na to też jest chwila czasu – ale sztuka tkwi w szczegółach: w doskonałości piersi, pośladków czy ud. Kolor nie ma znaczenia. Jest tylko forma. Tak jak w niepolichromowanej rzeźbie. Brak barw pomaga w koncentracji.

Hanna Bakuła


Akt2
Wacław Wantuch
Wydawnictwo Bosz
Olszanica 2006
ISBN 83-87730-61-0

Nie wiem, czy w sztukach plastycznych jest „kryterium pleców”, czy w ogóle istnieje jakiś - dajmy na to - czeladniczy egzamin, na którym uczeń ma „zrobić plecy” - i jak je zrobi, to znaczy, że coś umie. Ale przyjrzyjcie się - nie omijając, ma się rozumieć, innych ujęć - jak Wantuch fotografuje plecy, a pojmiecie jak wiele on umie i wiele widzi. Jak oświetlona jego obiektywem płaszczyzna pleców niebywale bywa zmysłowa i zarazem nierealna, realistyczna i abstrakcyjna, symboliczna i werystyczna. Jeśli istnieje fotografia esencji nagości, fotografia nagości samej w sobie, to jest to fotografia damskich pleców przez tego autora uczyniona.

Jerzy Pilch


Akt
Wacław Wantuch
Wydawnictwo Bosz
Olszanica 2003
ISBN 83-87730-61-0

Już niekoniecznie wiemy, patrząc na dobrze znajome piersi, pośladki, uda i biodra cudownie przemienione przez Wacława Wantucha w trudne do rozszyfrowania poetyckie pejzaże, zimne kubizujące rzeźby czy martwe natury - oglądamy czy podglądamy? Budzą się w nas uczucia wyższe czy najniższe? Podziwiamy czy pożądamy?

Janusz Głowacki


Kraków Cracow
Wacław Wantuch
Wydawnictwo
Art Partner
Krakow 2003
ISBN 83-920115-1-1

Jednym z elementów Wantuchowego widzenia świata i tym samym jego fotografowania jest zaskoczenie. Obustronne jakby, gdyż oparte na sprzężeniu zwrotnym, w którym skutek oddziałuje na przyczynę: rzeczywistość - jej niespodziewany aspekt zadziwia artystę. I staje się dzięki jego ujęciu zaskakująca, bo inna od potocznie postrzeganej, lecz przez to nie mniej przekonująca. A może przekonująca bardziej jeszcze, gdyż rację miał Leger, twierdząc, że „celem sztuki nie jest piękno, lecz prawda”. Piękno zjawia się jako sygnał dotarcia do prawdy. A urody nikt dziełom Wantucha odmówić nie może.

Jerzy Madeyski


Kraków, Cracow,
Krakau, Cracovie

Wacław Wantuch
Wydawnictwo
Sepia collection
Kraków 2001
ISBN 83-915310-0-2

Album stanowi cenną pozycję zarówno artstyczną, jak i inwentaryzatorską. Dla piszącego te słowa cenny jest wybór dokonany przez autora: z mnogości swych fotogramów publikuje on te, które układają się w jednobarwny poemat o niepowtarzalnym pięknie Krakowa.

Wiktor Zin


Kamień wawelski?
Wacław Wantuch
Wydawnictwo Castor
Kraków 1992
ISBN 83-900879-0-1

Czym jest kamień wawelski - czakram pulsujący tajemniczą energią - cel Hinduskich pielgrzymów ? Czym jest wzgórze wawelskie? Czy tylko naszym narodowym panteonem, czy jednym z nielicznych na kuli ziemskiej intrygujących miejsc, którego zagadka pozostaje niewyjaśniona? Książka ta próbuje ją rozszyfrować, przytaczając wyniki naukowych pomiarów, opinie sceptyków i badaczy, mistyków i entuzjastów.
Autor nie narzuca swojej opinii. Wybór odpowiedzi pozostawia czytelnikowi.